Niedługo osiągnę założony limit kilometrów, co teraz?

Decydując się na wynajem długoterminowy, musimy określić szacunkowy roczny przebieg samochodu. Jest to konieczne, ponieważ w wynajmie wysokość rat uzależniona jest od stopnia zużycia danego pojazdu w trakcie trwania umowy.

To wynika z bardzo prostego mechanizmu wynajmu, płacimy wyłącznie za zużycie auta. Dodatkowo, przebieg pojazdu będzie miał wpływ na liczbę wymaganych przeglądów serwisowych czy też zużycie części eksploatacyjnych, które mogą być wliczone w miesięczne koszty finansowania. Co się jednak dzieje, kiedy błędnie oszacujemy przebieg podczas zawierania umowy wynajmu?

OPŁATY ZA PONADPROGRAMOWE KILOMETRY

Już na samym początku podejmowania decyzji, mamy przez wynajmującego określoną stawkę za tzw. „nadbieg”. W zależności od wybranej marki, modelu i wartości pojazdu, może ona wynosić od kilkunastu groszy do nawet kilku złotych za przejechanie 1 kilometra. W umowie mogą pojawić się dodatkowe opłaty, jeśli wysokość zadeklarowanego przebiegu przekroczy wyznaczony przez finansującego poziom, przykładowo o 10%. Warto wobec tego deklarować na początku realne przebiegi jakie będziemy pokonywać wynajmowanym samochodem. Myślenie, że określając niższy limit dostaniemy niższą ratę jest krótkowzroczne. Po przejechaniu wybranego limitu, koszty będą znacznie wyższe niż w przypadku, kiedy podalibyśmy większy limit przed zawarciem umowy najmu długoterminowego.

JAK UNIKNĄĆ DODATKOWYCH KOSZTÓW ZA NADBIEG?

Zdarza się, że wynajmując auto i deklarując określony limit, nie zakładamy sytuacji, gdzie pierwotne przeznaczenie samochodu ulegnie zmianie. Przykładowo, auto przejmie pracownik, który pokonuje większe dystanse. Rozwiązanie pozostawienia pojazdu w garażu do momentu zakończenia umowy jest pozbawione sensu. Istnieją inne rozwiązania, które pozwolą na utrzymanie nadal niskiej raty wynajmu długoterminowego, bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat za nadbieg.

Takim rozwiązaniem jest zwrócenie się do wynajmującego z wnioskiem o ponowne przeliczenie miesięcznej raty z większym limitem kilometrów. Co prawda, utrzymanie raty na dotychczasowym poziomie nie będzie możliwe, ponieważ wzrosną koszty przeglądów gwarancyjnych, serwisów oraz spadnie wartość samochodu na koniec kontraktu. Nadal jednak to rozwiązanie będzie tańsze niż opłacanie kilkudziesięciu groszy za każdy przejechany poza limitem kilometr.

KIEDY MOŻNA ZMIENIĆ LIMIT KILOMETRÓW

Warto wiedzieć, że dokonanie zmian w umowie wynajmu długoterminowego jest możliwe dopiero po pierwszym roku trwania umowy wynajmu. Jest on bowiem pierwszym okresem rozliczeniowym deklarowanego limitu kilometrów. Z reguły, w kolejnych okresach, zmiany mogą być dokonywane nie częściej niż co 6 miesięcy, ale należy pamiętać, że każdy wynajmujący może mieć swoje regulacje w tym zakresie. Stąd też, warto przed podpisaniem umowy zapytać, jakie są możliwości dotyczące zmiany limitów kilometrów w trakcie trwania umowy.

Jak widzicie opłaca się dobrze przemyśleć planowany roczny przebieg. Gdy już wiemy, że będzie niewystarczający, warto skontaktować się z wynajmującym i rozmawiać o aneksie zwiększającym limit. Lekka zmiana miesięcznej raty, może być korzystniejsza niż jednorazowa opłata naliczana na koniec użytkowania wynajmowanego samochodu.