Wyjazd za granicę wynajętym autem

Posiadanie samochodu w wynajmie długoterminowym wcale nie oznacza, że poruszamy się nim tylko w celach służbowych i to w granicach naszego kraju. Szczególnie w sezonie letnim, który trwa w najlepsze. Często szukacie w internecie informacji, czy wynajętym samochodem możecie wyjechać bez żadnych problemów za granicę. Odpowiedź jest twierdząca, ale…

WYJAZD DO KRAJÓW UE

Jeśli wybieracie się samochodem na wakacyjny urlop, weekendowy wypad czy też w celach zawodowych, a celem waszej wyprawy są państwa Unii Europejskiej i Strefy Schengen to nie musicie się niczego obawiać. Wystarczy, że zgłosicie się do wynajmującego o pisemną zgodę na korzystanie z samochodu poza granicami Polski. Zgoda taka jest wydawana bez żadnych problemów. Pamiętajcie jednak, by nie zostawiać tego na ostatni dzień przed wyjazdem. Jeśli nie chcecie się stresować czy zdążycie otrzymać pozwolenie, najlepiej zadzwonić w tej sprawie do wynajmującego dwa tygodnie wcześniej. Ubezpieczenie OC/AC, które posiadacie w wynajmie długoterminowym obowiązuje w tych krajach tak samo jak w Polsce. Ważne, aby otrzymana zgoda na wyjazd znajdowała w samochodzie podczas ewentualnej kontroli.

WYJAZD POZA UE

W tym przypadku proces jest nieco dłuższy. Po pierwsze, musicie poinformować wynajmującego do jakich państw się udajecie oraz przez jakie kraje będziecie przejeżdżać. Po drugie, będzie wymagane rozszerzenie zakresu ubezpieczenia AC o wskazane przez was państwa. Po trzecie musicie zadbać, by również ubezpieczenie OC obowiązywało w tych krajach. Jego potwierdzeniem jest certyfikat tzw. Zielonej Karty, który wydawany jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym posiadacie polisę. Brak wymaganych dokumentów spowoduje, że nie zostaniecie przepuszczeni przez granicę, a wtedy z wyjazdu pozostaną… tylko plany.

PS Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że powyższe wymagania obowiązują w przypadku samochodów leasingowanych, tak samo jak w wynajmie długoterminowym. Pamiętajcie o tym.