Czy można wynająć auto nie mając firmy?

Wg statystyk ble ble ble…😊 Początek nie będzie o samochodach. Zauważycie pewnie, że z ulic zniknęły wypożyczalnie DVD? Że ściąganie muzyki z internetu i wgrywanie jej na telefon czy komputer jest już niepraktyczne? Że wielu z waszych znajomych przerzuca się na tzw. „dietę pudełkową”? Co łączy te wszystkie przykłady? Jedno słowo. Abonament. Subskrybujemy Netflixa, Spotify, jedzenie na cały dzień dowożą nam rano prosto do domu. To znak czasów. Tak samo jest z wynajmem długoterminowym auta. Płacimy miesięczny abonament, w którym mamy ubezpieczenie, serwis i assistance. Pozostaje korzystać z nowego auta i tylko tankować.

Wciąż spotykamy się z przekonaniem, że wynajem długoterminowy samochodu to usługa tylko dla firm. Ale nic bardziej mylnego! Mając umowę o pracę, czy inną formę zatrudnienia też możemy skorzystać z abonamentu na nowe auto. To nic innego jak wynajem długoterminowy dla konsumenta.

NOWE AUTO ZA DROGIE

Gdyby   zapytać   „statystycznego   Kowalskiego”   –   dlaczego   nie   kupisz   sobie   nowego samochodu ? Prawdopodobnie odpowie: „bo mnie na niego nie stać”. Słynne włoskie przysłowie głosi „Nie stać mnie na tanie rzeczy”. Trzymając się jednego przykładu uśrednionego polskiego konsumenta. Zakup samochodu z rynku wtórnego, wiek około 10 lat, kierunek importu – Niemcy. Taki samochód po pierwsze trzeba wyszukać, zatem poświęcić czas na przejrzenie aukcji, przejechanie się do punktów sprzedaży, wypróbowanie takich pojazdów, co raz częściej zlecenie specjalistycznej firmie raport kondycji upatrzonego samochodu. Następnie zakup, ubezpieczenie, ewentualnie finansowanie, koszty eksploatacji (serwisy, drobne naprawy, części). Samochód używany jest zawsze zagadką – chociażby miał świetny, udokumentowany stan techniczny i wizualny, to zawsze może się przytrafić jakaś usterka mechaniczna,  gdyż  jest  to  tylko  materiał. Konsument  bierze  to  ryzyko  na  siebie.  Po  kilku  latach następuje sprzedaż ze sporą stratą wartości.

WYNAJEM KONSUMENCKI

W przypadku najmu długoterminowego dla konsumenta w grę wchodzi  tylko nowy samochód  z salonu, z zerowym przebiegiem, gdzie klient sam tworzy sobie konfigurację wyposażenia, rodzaj nadwozia, kolor. Wszystkie przeglądy gwarancyjne, serwisy, naprawy w przypadku uszkodzenia mechanicznego, wymiany opon, ubezpieczenia pojazdu, samochód zastępczy w przypadku zdarzenia drogowego są wliczone w ramach abonamentu. Całość obsługi kontraktu firma wynajmująca bierze na siebie. Oznacza to, że klient dzwoni jedynie na infolinię lub poprzez logowanie do swojego konta internetowego na stronie wynajmującego załatwia wszystkie formalności związane z pojazdem w najmie długoterminowym m.in. umówienie na wymianę opon czy serwis w dogodnym miejscu i czasie. Najważniejszym aspektem jednak wydaje się obalenie mitu, iż taka usługa musi być droga. Co zatem jest kluczem do rozwiązania zagadki ? Fakt, że w tej formie finansowania pojazdów klient spłaca tylko część jego wartości, a dokładniej tego, ile przez lata użytkowania samochód traci na swojej cenie rynkowej. Dlatego osiągnięcie abonamentu miesięcznego do 1000 zł w przypadku klasy małych samochodów miejskich jest wynikiem jak najbardziej do osiągnięcia. Drugą ważną kwestią jest sprawa dowolności. To konsument decyduje co zrobi po okresie kontraktu w najmie długoterminowym– wykupi samochód za ustaloną na początku wynajmu kwotę, rozbije wartość wykupową na dalsze finansowanie i wciąż będzie opłacać niską ratę kredytu samochodowego, aż stanie się jego właścicielem, zmieni auto i weźmie kolejny nowy samochód ze wszystkimi usługami lub po prostu odda pojazd do salonu.

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ?

Różnica między najmem długoterminowym pojazdów w ujęciu klasycznym a wynajmem konsumenckim jest taka, że ten pierwszy jest przeznaczony dla przedsiębiorców (jednoosobowych działalności gospodarczych lub spółek prawa handlowego) drugi zaś dla każdego, kto może udokumentować jakiekolwiek dochody pozwalające na zobowiązanie finansowe. Może to być osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie, posiadająca kontrakt menadżerski, umowę agencyjną lub kontrakt marynarski, prowadząca gospodarstwo rolne lub działalność wynajmu nieruchomości oraz emeryci i renciści. Okresy długości kontraktów wahają się od 12 do 36 miesięcy a limity kilometrów wynoszą od 15 do 30 tysięcy rocznie.

 

Długoterminowy najem konsumencki pojazdów dla osób fizycznych jest jedną z form posiadania nowego samochodu za rozsądną cenę. Ta innowacyjna i bardzo dynamicznie rozwijająca się w na polskim rynku usługa może być alternatywą dla kupna kolejnego samochodu z drugiej ręki, a także na pozwolenie sobie na użytkowanie od zaraz samochodów, które dotychczas pozostawały w sferze marzeń i planów.